Mit tehetünk, ha a hátfájás nem múlik?
Noha a hátfájás gyakran magától elmúlik, előfordulhat, hogy hetekig vagy akár hónapokig is megmarad. A nem szűnő fájdalom lehet sérülés, de akár komolyabb probléma, például porckorongsérv vagy krónikus gerincbetegség jele is.

Noha a hátfájás gyakran magától elmúlik, előfordulhat, hogy hetekig vagy akár hónapokig is megmarad. A nem szűnő fájdalom lehet sérülés, de akár komolyabb probléma, például porckorongsérv vagy krónikus gerincbetegség jele is.

Miért nem múlik a hátfájásom?

Számos oka lehet annak, ha a hátfájás nem szűnik meg idővel, és ezek három fő kategóriába sorolhatók: 

Mozgás és testtartás – A túl kevés vagy éppen túl sok mozgás, illetve a helytelen testtartás kiválthatja és hosszabb ideig fenntarthatja a fájdalmat. Fontos, hogy rendszeresen nyújtsuk és erősítsük a hátizmokat. Az ülőmunkát végzőknek különösen fontos, hogy időnként felálljanak és átmozgassák magukat.

Sérülés – A hátfájás gyakran egy sérülésből eredhet, legyen szó egy rossz mozdulatról vagy egy hirtelen esésről. Az olyan sérülések, mint a porckorongsérv vagy a csigolya kompressziós törése, jelentős fájdalmat okozhatnak, ami hosszabb ideig fennállhat.

Betegség – A csontritkulás vagy az ízületi gyulladás fokozzák a hátfájás kockázatát.  Ritkább esetekben Bechterew-kór vagy fertőzés is állhat a háttérben.

Hogyan kezelhető a hátfájás?

Számos lehetőség kínálkozik a hátfájás enyhítésére és kezelésére, a legkevesebb kockázatot jelentő, nem invazív megoldásoktól kezdve egészen a sebészeti beavatkozásokig.

  • Otthoni kezelés: Alkalmazhatunk hideg borogatást, melegítőpárnát, gyulladáscsökkentő kenőcsöket vagy vénymentesen kapható fájdalomcsillapítókat.
  • Fájdalomcsillapító injekciók: Azonnali megkönnyebbülést hoznak, különösen, ha a fájdalom akut és a mozgást jelentősen korlátozza. Bár nem oldják meg a fájdalom kiváltó okát, de lehetővé teszik, hogy a páciens jobban tudjon mozogni és elvégezhesse a szükséges terápiás gyakorlatokat.
  • Ultrahang-kezelés: Gyulladáscsökkentő hatású és segíti az izmok ellazítását, ami enyhíti a fájdalmat. A melegítő hatásnak köszönhetően javul a vérkeringés is, így a szövetek gyorsabban regenerálódhatnak. Ez a módszer különösen hasznos lehet izom- és ízületi fájdalmak esetén.
  • Szteroid injekció: Rendkívül hatékonyak, ha a hátfájás erős gyulladás vagy idegi nyomás következtében alakul ki, például porckorongsérv vagy szűkület esetén. Közvetlenül a fájdalmas területbe injektálva gyors és hosszú távú enyhülést nyújthat, akár több héten át is.
  • Fizikoterápia és gyógytorna: Elsődleges célja a hátizmok megerősítése és a helyes testtartás elősegítése, mely nemcsak a fájdalmat enyhíti, hanem a hát stabilitását és mozgékonyságát is javítja.

 A fizikoterápia és gyógytorna rendszerint hosszabb távon nyújt jelentős javulást, míg az ultrahang és az injekciós kezelések gyors fájdalomcsillapítást adnak.

Összegzés

Ha a hátfájás nem múlik, krónikussá válik (3 hónapig tart akár állandó, akár időszakosan jelentkező fájdalommal), vagy ha olyan egyéb tünetekkel jár, mint a zsibbadás, vizelettartási probléma, lábgyengeség vagy megmagyarázhatatlan fogyás, mindenképpen forduljon szakemberhez, keressen bizalommal! Reumatológusként segítek meghatározni, hogy van-e háttérben meghúzódó, komolyabb probléma, valamint személyre szabott, az adott panaszoknak megfelelő terápiás módszerrel enyhítem fájdalmát.