Mit történik az első reumatológiai látogatáskor?
Az orvosi látogatás gyakran ijesztő, aggasztó időszak. A jó hír azonban az, hogy számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre, így valószínűleg sokkal optimistábban fog távozni az első látogatás után, mint amikor megérkezett. Bár a reuma krónikus állapotnak számít, több olyan kezelési lehetőség is van, melyek jelentősen csökkentik a tüneteit. A megfelelő kezelés első lépése a pontos diagnózis felállítása.
A reumatológia az inak, izmok, szalagok, és a gerinc megbetegedéseire specializálódó szakterület. Ha ízületi fájdalmakat, ízületi gyulladást, autoimmun problémákat tapasztal, egy reumatológus felkeresése az első lépés a szenvedést okozó tünetek enyhítésére.
Mit hozzon magával a vizsgálatra?
- Korábbi vizsgálatok eredményeit
- Ha van, akkor a képalkotó-vizsgálati eredményeit (ultrahang, CT, röntgen, MRI)
- Ha van, friss laboreredményeit
- Gyógyszereinek pontos listáját
- TAJ kártya, lakcím kártya
Mi történik a vizsgálaton?
- A panaszok és a (családi) kórtörténet alapos kikérdezése
- A meglévő laboreredmények és kórelőzmények áttekintése, értékelése
- Részletes fizikális vizsgálat – Az ízületek, izmok, lágyrészek állapotának és mozgathatóságának felmérése, illetve a fájdalmas területek célzott vizsgálata
- A vizsgálati eredmények alapján egyénre szabott terápiás javaslat felállítása
- Szükség esetén injekciós kezelés
- Kontroll vizsgálat időpontjának megállapítása – Erre azért van szükség, hogy megítéljük a terápia eredményességét, szükség esetén pedig pontosítsuk azt.
A reumás megbetegedések korunk népbetegségének számítanak. Reumatológusként az a dolgom, hogy segítsek a fájdalom megszüntetésében, illetve abban, hogy újra önfeledten élvezhesse mindennapi tevékenységeit. Ne halogassa a látogatást, forduljon hozzám bizalommal!
Miért szükséges a kontroll vizsgálat?
A kezeléseket követően fontos, hogy bizonyos időnként kontroll vizsgálat keretében figyeljük meg az állapotában bekövetkezett változásokat, a korábbi panaszokat összehasonlítsuk az aktuális állapotával. A diagnózis megállapítását követően beállított terápiát olykor módosítani kell annak érdekében, hogy tartós tünetmentességet és jó életminőséget lehessen elérni a segítségével. A kontrollvizsgálat terápia megítéléséhez, szükség szerint változtatásához is elengedhetetlen. A kontrollvizsgálat időpontja mindenkinek egyéni állapota, terápiája és rizikófaktorai alapján kerül meghatározásra.